Ako na kašeľ :)


Ako na kašeľ :)

Kašeľ je jednak obranný mechanizmus dolných dýchacích ciest na podráždenie riasinkového epitelu (jeho tzv. samočistiaca schopnosť), alebo na druhej strane môže pretrvávajúci kašeľ svedčiť o patogénnej príčine. Jemné pokašľiavanie sa dá zvládnuť, avšak úporný dusivý či produktívny kašeľ až s astmatickým priebehom, dá človeku niekedy poriadne zabrať... Pozrime sa však spolu na to ako sa dá aj tento symptóm zvládnuť :)

Kašeľ môže byť dvojaký: produktívny (hlienovitý) alebo suchý (dráždivý). Pri výbere produktov na kašeľ je tot prvá otázka, ktorú si musíte zodpovedať: "Vykašľiavam hlieny, alebo nemôžem vôbec odkašľať ale cítim, že som zahlienený, len "to nechce ísť von", alebo nemám žiadne hlieny, len má dráždi neustále dusivo kašľať?"

 

Ak ste si správne zodpovedali na otázku, tak sa sa pozrime na zopár dobrých krokov:

1. vybrať správny liek na správny typ kašľu - s tým vám rád poradí lekárnik :)

 (nezabudnúť však, že postup je takýto: ak vykašľiavate - tak produkty, ktoré nútia sliznicu priedušiek "hýbať sa" a tým rýchlejšie vykašľať; niektoré pôsobia aj mukolyticky, teda hlien zároveň zriedzujú; potom ak nemôžte odkašľať, tak produkty, ktoré hlieny rozpúšťajú; a ak vás iba dusí (suchý kašeľ) - tak produkty, ktoré tlmia centrum pre kašeľ v mozgu alebo ukľudňujú lokálne sliznicu dýchacích ciest)

*starý dobrý slaný kalciový sirup je dobrý v každom čase ;)

2. dodržiavať pitný režim (bez vody je všetko husté a suché  - to platí aj o hlienoch ;) )

3. čerstvý vzduch je základom (pod perinou v nevyvetranej izbe veľmi odozneniu kašľa nepomôžete)

4. zlaté pravidlo: vždy je mať dobré vo vrecku nejakú "hašlerku/cukrík" - cmúľaním zvlhčujete sliznicu dýchacích ciest, a tá sa vám pri kašli isto po cukríku odvďačí ;)

 


Produkty priradené k tejto novinke